„Baśnie i legendy polskie" na scenie teatralnej w Czółnach
W środę 25 marca 2009 r.,pomimo śnieżnej aury, w Szkole Podstawowej w Czółnach panowała bardzo gorąca atmosfera, ponieważ odbywał się, kolejny już, VI Międzyszkolny Przegląd Teatrów. Tegoroczne spotkanie nosiło tytuł „Baśnie i legendy polskie". Przybliżyło uczniom wartości tkwiące w polskich baśniach i legendach,ukazało osobliwości ojczystego języka, zwróciło uwagę na różnorodność tradycji i kultury regionów Polski. Spotkanie było doskonałą okazją do zaprezentowania pomysłu na spędzanie wolnego czasu i dało możliwość integrowania zespołów szkolnych.
Wielkim wyróżnieniem dla organizatorów przeglądu była obecność posła na Sejm RP pana Lecha Sprawki, który podzielił się z zebranymi swoimi wspomnieniami związanymi ze Szkołą Podstawową w Czółnach. Przed prawie jedenastu laty bowiem pan Sprawka, jako Lubelski Kurator Oświaty, dokonywał uroczystego otwarcia nowego budynku szkoły. Przypomniał też, że sam jako uczeń bardzo lubił występy na szkolnej scenie i zawsze z przyjemnością do nich wraca. Tym wyznaniem zdobył sympatię wszystkich zebranych.
Spektakle w wykonaniu małych artystów podziwiali również Wójt Gminy Niedrzwica Duża pan Zdzisław Antoń i wiceprzewodniczący Rady Powiatu pan Sławomir Zygo.
Przegląd teatrów to ważna uroczystość szkolna i środowiskowa. Biorą w niej udział „mali aktorzy” - uczniowie szkół podstawowych, którzy prezentują przygotowane inscenizacje.
Do pracy w gronie jurorów są zapraszane osoby związane zawodowo z teatrem oraz przedstawiciele władz, działacze - menedżerowie kultury. W każdym z poprzednichprzeglądów teatrów, tzn. „I Międzyszkolnym Konkursie Jasełek", „II Przeglądzie Teatrów Szkolnych" - „W zaczarowanym świecie baśni", w III – „Brzechwa Dzieciom", w IV – „Z fantazją i z humorem", w V - „Pamiętajcie o ogrodach” wzięło udział jednorazowo około dwustu uczestników ze szkół podstawowych gminy Niedrzwica Duża.
Potrzeby organizacyjne przegląduwiążą się również z ufundowaniem upominków dla uczestników, przygotowaniem poczęstunku dla dzieci i opiekunów oraz zakupem artykułów papierniczych do dekoracji sali, w której odbywa się przegląd.Przeprowadzenie imprezynie byłoby możliwe bez wsparcia i hojności lokalnych sponsorów oraz zaangażowania wielu rodziców.
Podczas VI Międzyszkolnego Przeglądu Teatrów „Baśnie i legendy polskie” obradowało jury w składzie: Janina Głąbowa – wieloletni nauczyciel plastyki i dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej, menadżer kultury naszego Regionu, Wiesława Gosk – wieloletni sekretarz Urzędu Gminy w Niedrzwicy Dużej, przyjaciel szkoły, Aneta Cieślakowska – pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Ustalono następujące wyróżnienia dla:
1. Szkoły Podstawowej w Czółnach w spektaklu pt: „Z legendą z biegiem Wisły” za całokształt w przekazywaniu treści patriotyczno - wychowawczych i podkreślenie tematyki doborem właściwych strojów. Wyróżniono postać Smoka;
2. Szkoły Podstawowej w Sobieszczanach w spektaklu pt: „Tomcio Paluszek” za doskonałą dykcję i siłę głosu w przekazywanych treściach. Zwrócono również uwagę na dobrze dobrane rekwizyty podkreślające treść przedstawienia. Wyróżniono postacie Ludojada, Tomcia i jego Żony;
3. Szkoły Podstawowej w Mariance w spektaklu pt: „O królewnie zaklętej w żabkę” za sprawną zmianę dekoracji i wartką akcję spotęgowaną dobrze dobraną muzyką. Wyróżniono postać Żabki;
4. Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach w spektaklu pt: „Calineczka” za piękne i pomysłowe kostiumy oraz wesoły charakter zagranej sztuki najbardziej przystosowane do odbioru dzieci, a także naturalne pląsy dzieci w takt dobrej muzyki. Wyróżniono postać Calineczki;
5. Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej w spektaklu pt: „Legenda o smoku wawelskim” za dobre wykorzystanie sprzętu gospodarstwa domowego w charakterystycznych kostiumach. Zwrócono uwagę na dobór osób do roli, wyróżniono dwie Krakowskie Mieszczki.
Jury nagrodziło również nominacją do przeglądu Teatrów Powiatu Lubelskiego grupy teatralne ze szkół podstawowych w Czółnach i Strzeszkowicach.
W Szkole Podstawowej w Czółnach nikt nie spieszy się po lekcjach do domu, nie są znane przypadki wagarowania, drugoroczności. Jesteśmy szkołą, która uczy samodzielności, buduje poczucie własnej wartości, stwarza okazję do indywidualnego rozwoju, pozwala pokonać trudności i osiągnąć sukces. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez ekran telewizora, monitor komputera i połączenia internetowe, dzieci mają trudności w relacjach interpersonalnych, nie potrafią nazywać swoich uczuć, emocji, nie umieją ze sobą rozmawiać. Chcąc rozwiązać ten problem, nasze działania nakierowaliśmy na teatr a cała społeczność szkolna stanowi jedną grupę teatralną. Teatr spełnia ogromną rolę w kształtowaniu szacunku dla pracy drugiego człowieka. Poprzez własny wysiłek, poświęcony czas i energię, dzieci lepiej rozumieją i doceniają pracę innych ludzi. To nauka współodpowiedzialności i okazja do specyficznych kontaktów między uczniami oraz między dziećmi a nauczycielem, który w czasie tych zajęć zdobywa więcej wiadomości o swoich wychowankach niż w trakcie „zwykłych” lekcji. Poprzez efektywne współdziałanie w zespole teatralnym uczniowie naszej szkoły uczą się podejmować indywidualne i grupowe decyzje oraz przestrzegać obowiązujących norm zachowania. Przygotowując różnego rodzaju inscenizacje, dzieci nabywają umiejętności poprawnego posługiwania się językiem ojczystym, którą wykorzystują w prezentacji własnego punktu widzenia. Zdobywają umiejętność poprowadzenia dialogu, współpracy i współdziałania w grupie. Uczą się pokonywania własnych ograniczeń. Każde dziecko doświadcza radości działania w zespole.
Teatr jest wspaniałą receptą na „kolorową rzeczywistość", stanowi alternatywę dla biernego i mało pożytecznego spędzania czasu wolnego. Uczeń „w roli" nie tylko rozwiązuje czyjeś problemy, ale „ukryty za maską " często pokonuje własne. Poprzez takie działania łatwiej mu przyjdzie podejmowanie decyzji, uwierzy w swoje możliwości, a przede wszystkim będzie rozwijał swoją osobowość. Praca w teatrze owocuje inaczej niż tradycyjna nauka. Dzięki takim zajęciom dzieci otwierają się emocjonalnie, uwrażliwiają. Teatr umożliwia im wyrażanie siebie, własnych emocji, zainteresowań oraz rozwijanie uzdolnień.
Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, podbudowane sukcesami - podejmują kolejne wyzwania. Pozostają w szkole po lekcjach i wypełniają swój wolny czas pomocą w przygotowaniu dekoracji lub rekwizytów związanych z występami. Wiele z tych przedsięwzięć nie byłoby naszym sukcesem, gdyby nie pomoc rodziców oraz całego grona pedagogicznego.
Zachęceni osiągnięciami naszego teatru, sześć lat temu postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole Międzyszkolny Przegląd Teatrów Gminy Niedrzwica Duża. Pomysł przypadł do gustu nauczycielom i uczniom z innych szkół i nasza zabawa w teatr wpisała się na stałe w kalendarz imprez Gminy Niedrzwica Duża.